Gamla styrelser

2016

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Rekryteringschef
Chefredaktör
Karin Cederlöf
Miranda Höykinpuro
Anna Nyberg
Anton Backman
Rita Härmälä
Anita Westerholm
Celinda Nordlund
Jonna Johansson

2015

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Rekryteringschef
Chefredaktör
Eino Rautanen
Nicklas Svento
Laura Lammassaari
Jonathan Westerlund
Karin Cederlöf
Ines Anthoni
Axel Rydbeck
Katarina Rytkönen

2014

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Rekryteringschef
Chefredaktör
Sara Soini
Mimosa Korkman
Eino Rautanen
Niklas Suni
Evalena Böling
Carolina LeFort Ahokanto
Helena Gunst
Fanny Lassila

2013

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Rekryteringschef
Chefredaktör
Emma Grönroos
Daniela Salonen
Sara Soini
Niclas Löfstedt
Mira Eklund
Maria Lundström
Jade Malmi
Dahlia Wolfram

2012

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Rekryteringschef
Chefredaktör
Nelli Ritala
Ina Söderlund
Henrietta Hindström
Tuure Leponiemi
Emma Grönroos
Klas Alfthan
Jasmine Sommardal
Anna Hulkkonen

2011

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Rekryteringschef
Chefredaktör
Marc-Johann Seppänen
Beata-Maria Pippingsköld
Nelli Ritala
Oscar Järvinen
Åsa Henriksson
Andreas Bussman
Maria Moilanen
Henrik Hautamäki

2010

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Rekryteringschef
Chefredaktör
Aatos Solhagen
Aili Judström
Niklas Hillo
Camilla Kylander
Peter Hänninen
Jasper Kuhlefelt
Tuulia Tanskanen
Dina Stolt

2009

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Rekryteringschef
Chefredaktör
Maria Nyberg
Aatos Solhagen
Anna-Karin Axell
Gabrielle Hjelt
Jessica Hellström
Mats Forsius
Kristian Sjöblom
Anna Kildishova

2008

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Rekryteringschef
Chefredaktör
Maria Sundberg
Maria Nyberg
Ted Apter
Tom Cederström
Sofia Danielsson
Linda Nylund
Linda Simonsen
Johanna Rantanen

2007

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Rekryteringschef
Chefredaktör
Anders Floman
Johanna Viitanen
Mikaela Åkerberg
Jasmiina Ojala
Mia Westerlund
Hanna Finne
Maria Sundberg
Maria Wesander

2006

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Rekryteringschef
Chefredaktör
Topi Siniketo
Sonja Riska
Josefine Hackman
Rasmus Sundström
Emilie Yliheljo
Anders Floman
Daniela Renlund
Jerker Pitkänen

2005

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Rekryteringschef
Chefredaktör
Björn Söderblom
Topi Siniketo
Essi Lavikkala
Sampsa Suominen
Anina Liebkind
Katarina Langenskiöld
Karen Ramm-Schmidt
Johanna Wallgren

2004

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Rekryteringschef
Chefredaktör
Joakim Jansson
Björn Söderblom
Anna-Stina Partanen
Andreas Lindholm
Anna Lundqvist
Maria Troberg
Berndt Pettersson
Leif Laitinen

2003

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Chefredaktör
Wilhelm Lindholm
Ninja Savonius
Carola Möller
Jakob Storå
Ilona Tulokas
Stina Hafrén
Juho Vuori

2002

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Chefredaktör
Christoffer Waselius
Christian Lagenskiöld
Ylva Jouppila
Richard Wanamo
Tove Johansson
Thomas Kolster
Wilhelm Lindholm

2001

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Rekryteringschef
Chefredaktör
Marcus Möller
Christoffer Waselius
Nadine Hellberg
Johan Roman
Sofi Koivula
Anna Johansson
Anders Bygglin

2000

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Mathias Lindqvist
Marcus Möller
Maria Moring
Tomas Lodenius
Jessica Grahn
Stephanie Packalén

1999

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Christoffer Charpentier
Robin Nordblad
Henrika Vikman
Toni Mäkinen
Eeva Granskog
Mira Danielsson

1998

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Alexander Bargum
Mathias Lindqvist
Jenny Nordblad
Christoffer Charpentier
Michaela Adolfsson
Charlotta Waselius

1997

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Mårten Willamo
Richard Langenskiöld
Johanna Vennström
Anders Carlberg
Nora Hellner
Eva Storskrubb

1996

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Isabella Riska
Thomas Berg
Anna Maria Eskelin
Mårten Janson
Charlotta Olkinuora
Christel Meinander

1995

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Charlotte Brandt
Lars Aikala
Mika Hallakorpi
Mårten Willamo
Maria Neovius
Markus Hämäläinen

1994

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Fredrik Lassenius
Maria Neovius
Camilla Ärväs
Claes von Heinroth
Marcus Henricson
Charlotta Brandt

1993

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Klaus Ilmonen
Nina Andersson
Ludmilla Johans
Tom Laitinen
Robin Harms
Annette Johansson

1992

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Nina Virkola
Mats Welin
Nina Hämäläinen
Wilhelm Rosenlew
Mikael Långstöm
Johanna Winqvist

1992

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Nina Virkola
Mats Welin
Nina Hämäläinen
Wilhelm Rosenlew
Mikael Långstöm
Johanna Winqvist

1991

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Joakim Åberg
Jon Unnérus
Camilla Servo
Tommy Holmström
Maud Fast
Anna Kitty Ekstam

1990

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Anna Maria Fellman
Tomas Holmberg
Bettina Forsskåhl
Robert Krogius
Markus Engberg
Kristel Nybondas

1989

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Jan Ollila
Bernt Sandell
Anna Maria Brandt
Jens Budd
Sussi Mattsson
Lenita Lindström

1988

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Ingeborg Kainlauri
Jannika Enegren
Karin Collin
Jan Örndahl
Jonas Lång
Anna Maria Fellman

1987

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Lucas Kranck
Anna-Karin Lindholm
Gabriella Sköld
Carl-Richard Lundell
Fredrik Träskman
Niklas Langenskiöld

1986

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Programutsk.ordf.
Henrik Johansson
Peter Nystén
Birthe Ivars
Mårten Aspelin
Anna-Maja Forss
Kristina Stenman

1985

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Rainer Hilli
Maria Bernas
Stella Jansson
Björn Sandell
Katrina Sandberg

1984

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Antti Mäkinen
Johan Åkermarck
Åsa Morelius
Bernt-Johan Jansson
Anne Stenström

1983

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Marianne Österberg
Antti Mäkinen
Helene Forssell
Rainer Hilli
Tom Leidenius

1982

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Anne Ekblom
Lennart Simonsen
Marina Rindell
Gustav Adlercreutz
Olof Rehn

1981

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Nina Wilkman
Thomas Huber
Hannele Keltto
Per Arvid Skult
Agneta Andersson

1980

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Esbjörn af Hällström
Klaus Ekelund
Nina Wilkman
Thomas Forss
Anne Ekblom

1979

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Lenita Häggblom-Hindström
Carl-Magnus von Wendt
Lena Nordman
Esbjörn af Hällström
Mika Boedeker

1978

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Göran Wörlund
Lenita Häggblom
Ann-Christine Hutton
Christer Eriksson
Ulf Månsson

1977

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Ulf Hindström
Kim Hansson
Anette Gylling
Tom Gustafsson
Nina Roos

1976

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Ulf Hindström
Eva Anderzén
Sonja Sundqvist
Christer Lundström
Leif Möller

1975

Ordförande
Vice ordförandeSekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Berndt Holmström
Marianne Hedberg,
Maria Salenius
Peter Oljemark
Johan Rehbinder
Jerker Romberg,
Ulf Hindström

1974

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Kristian von Veh
Eva Arrhenius
Kenneth Stenbäck
Björn von Konow
Berndt Heikel

1973

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Tomas Lindholm
Kristian von Veh
Henrik Lindblom
Harro Pitkänen
Ralf Grahn

1972

Ordförande
Vice ordförandeSekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Eira Palin
Anders von Koskull,
Max Oker-Blom
Elisabeth Modeen
Kurt Hemnell
Niklas Bruun,
Martin Blomberg

1971

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Studienämndsordf.
Johan Borgström
Björn Andersson
Henrik Gahmberg
Thomas Wilhelmsson
Max Oker-Blom

1970

Ordförande
Vice ordförande
SekreterareSkattmästare
Studienämndsordf.
Erik Hellén
Claes Jensen
Björn Andersson,
Johan Borgström
Berndt von Veh
Birger Sandström
Björn Andersson

1969

OrdförandeVice ordförande

Sekreterare
Skattmästare

Studienämndsordf.
Klubbhövding
Depositor

Värdinna

Robert Liljeström,
Berndt von Veh
Erik Hellén,
Claes Jensen
Anders von Koskull,
Peter Backström
Ben Lundqvist
Henrik Hästö
Patrick Lönnqvist,
Claes Jensen
Johan Borgström
Siv Heikel

1968

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Bibliotekarie
Klubbhövding
Depositor
Värdinna
Jan Waselius
Karl-Erik Palin
Henrik Åström
Ralf Blomqvist
Jan Aminoff
Erik Hellén
Mikael Engberg
Marita Kolve

1967

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Bibliotekarie
Klubbhövding
Depositor
Värdinna
Olof Olsson
Carl-Fredrik Londen
Jan Waselius
Kaj-Peter Mattson
Lena Sisula
Henrik Åström
Marita Kolve
Annika Zilliacus

1966

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Bibliotekarie
Klubbhövding
Depositor
Värdinna
Christian Andersson
Kenneth Wrede
Olof Olsson
Carl-Henrik Lemström
Ingeborg Leander
Kari Konsin
Henrik Åström
Lena Sisula

1965

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Bibliotekarie
Klubbhövding
Depositor
Värdinna
Leif Sevón
Thomas Wrede
Märtha Holmqvist
Christer Antell
Tom Zilliacus
Henrik Nordström
Olof Olsson
Ingeborg Leander

1964

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Bibliotekarie
Klubbhövding
Depositor
Värdinna
Stig Henriksson
Leif Sevón
Peter Örndahl
Nils-Johan Lindqvist
Thomas Wrede
Fredrik Forsberg
Kenneth Wrede
Märtha Holmqvist

1963

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Bibliotekarie
Klubbhövding
Depositor
Värdinna
Leo R. Hertzberg
Stig Henriksson
Leif Sevón
Sten Ståhle
Henrik Nordström
Nils-Johan Lindqvist
Peter Örndahl
Märtha Holmqvist

1962

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Bibliotekarie
Klubbhövding
Depositor
Värdinna
Henrik Langenskiöld
Otto Björklund
Christer Kuhlefelt
Rolf Modeen
Jan-Anders Enegren
Kaj Skåtar
Henrik Nordström
Oili Kettunen

1961

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Bibliotekarie
Klubbhövding
Depositor
Värdinna
Nils-Gustaf Palmgren
Mats Lassenius
Henry Lönnfors
Otto Björklund
Henrik Silén
Per Lindholm
Johan Snellman
Oili Kettunen

1961

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Bibliotekarie
Klubbhövding
Depositor
Värdinna
Nils-Gustaf Palmgren
Mats Lassenius
Henry Lönnfors
Otto Björklund
Henrik Silén
Per Lindholm
Johan Snellman
Oili Kettunen

1960

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Bibliotekarie
Klubbhövding
Depositor
Värdinna
Robert Mattson
Nils-Gustaf Palmgren
Sune Carlson
Mats Lassenius
Henry Lönnfors
Magnus Liljeqvist
Christer Kuhlefelt
Kristina Hertzberg (f. Baumgartner)

1959

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Bibliotekarie
Klubbhövding
Depositor
Värdinna
Carl-Olaf Hómen
Ralf Törngren
Leo R. Hertzberg
Karl Johan Lång
Nils-Gustaf Palmgren
Kauno Honkanen
Björn Harms
Otto Björklund
Maud Nordman
Elisabeth Groop (f. Tigerstedt)

1958

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Bibliotekarie
Klubbhövding
Depositor
Värdinna
Olof Hernberg
Carl-Olaf Hómen
Leo R. Hertzberg
Gustav Langenskiöld
Henrik Lagenskiöld
Björn Harms
Gun Staffans
Ulla Backholm

1957

Ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Bibliotekarie
Klubbhövding
Medlem
Göran Roos
Ralf Törngren
Henni Wikman
Gustav Dahlberg
Leo R. Hertzberg
Kristina Baumgartner

1956

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Klubbhövding
Roland Relander
Bror Hagström
Rainer Ahlskog
Elisabeth Tigerstdt
Martin M. Lama

Övriga styrelsemedlemmar okända

1955

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Magnus Nordling
Alf Tilgmann
Bror Hagström
Ossian Antson

Övriga styrelsemedlemmar okända

1954

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Medlem
Göran Portin
Christian Reims
Nils af Björksten
Edward Andersson
Erik Nylund

Övriga styrelsemedlemmar okända

1953

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Bibliotekarie
Klubbhövding
Medlem
Gunnar Träskman
Göran Portin
Edward Andersson
Christian Reims
Tove-Maj Nordström
Wilhelm Breitenstein
Börje Brunholm

1952

Ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Bibliotekarie
Klubbhövding
Medlem
Medlem
Kristian Gestrin
Börje Brunholm
Lars Rostedt
Ann-Britt Lahti
Berndt Nordgren
Henrik Ahlman
Gunnar Träskman

1951

Ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Bibliotekarie
Klubbhövding
Medlem
Medlem
Runar Hällsten
Gunnar Träskman
Magnus Nordling
Tore Modeen
Lars-Erik Michelsson
Anders Gyllenbögel
Göran Portin

1950

Ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Bibliotekarie
Klubbhövding
Medlem
Medlem
Ludvig Brunholm
Börje Dahlman
Kristian Gestrin
Ingolf Rotkirch
Anders Gyllenbögel
Jan Ehrnrooth
Gart Häggqvist

1949

Ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Bibliotekarie
Klubbhövding
Medlem
Medlem
Per Erik von Bonsdorff
Jan Ehrnrooth
Gustaf Enebäck
Runar Hällsten
Åke Almark
Märta Oinas
Hans-Erich Slotte

1948

Ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Bibliotekarie
Klubbhövding
Medlem
Medlem
Heimer Sundberg
Kristian Gestrin
Bengt Ahlman
Per Erik von Bonsdorff
Bengt Gustafsson
Hans-Erich Slotte
Märta Oinas

1947

Ordförande t.o.m. april
(därefter klubbens ordförande)
Ordförande fr.o.m. april
Sekreterare
Skattmästare
Bibliotekarie
Klubbhövding
Medlem
Medlem

Bo Palmgren

Johan von Fiendt
Åke Backström
Hans Lindroos
Björn Nybergh
Heimer Sundberg
Henrik Gestrin
Hans W. Hansson


1946

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Bibliotekarie
Klubbhövding
Medlem
Medlem
Bo Palmgren
Kurt-Henrik Westerholm
Henrik Nybergh
Lars Hornborg
Björn Nybergh
Lars-Otto Backman
Johan von Fiendt
Stig Lundqvist

Dec 1944-1945

Ordförande
Vice ordförande
SekreterareSkattmästare

Bibliotekarie
Klubbhövding
Medlem
Medlem

Ragnar Meinander
Carl-Johan Fredriksson
Frank von Veh,
Henrik Gestrin
Rolf Sundman,
Lars Hornborg
Marianne Uggla
Carl-Erik Hortling
Bertil Ekholm,
Lars Dufholm
Nils Schauman

1940-1941

Ordförande
Vice ordförande
Sekreterare
Skattmästare
Bibliotekarie
Klubbhövding
Medlem
Medlem
Nils Mickwitz
Carl-Göran Aminoff
Nils Holmström
Nils Dahlman
Karin Kosk
Lorenz Zetterman
Ragnar Meinander
Grels Teir